Jak probíhá kontrola na živnostenském úřadě pro terapeutky a čarodějky?

Většina z nás ztuhne nebo začne stresovat, když do datovky přijde zpráva s označením Oznámení o zahájení kontroly od živnostenského úřadu. Možná i část z nás netuší, co si připravit a nad čím před kontrolou přemýšlet.  A u mě to bylo úplně stejně, to je i důvod proč tento článek píšu.

Ve chvíli, kdy podnikáš jako alternativní terapeutka, šamanka, čarodějka nebo průvodkyně nemáš pro živnostenský úřad jasnou kolonku své živnosti – většinou spadáš pod Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona. Tak to mám i já, a proto jsem byla letos pozvána na kontrolu.

Jak probíhala kontrola na živnostenském uřadě?

Celé to trvalo asi hodinu času na úřadě a pár hodin před tím přípravy podkladů, malou část jsem vytiskla a zbytek jsem jim poskytla na flashce.

Při kontrole se mě ptaly na to:

  • Jaké služby poskytuji a jak bych je definovala.
  • Jestli mám provozovnu nebo zaměstnance.
  • Procházely faktury vystavené i přijaté, objednávky od klientů.
  • Kontrolovaly povinné údaje (pozor na to, na faktuře a na webu máte mít kouzelnou větu Zapsaná v živnostenském rejstříku.)
  • Dívaly se i na web na názvy všech služeb a produktů.

Terapie a terapeutické jako název služby může být zavádějící.

Za tu hodinu z toho vyšlo, že označení terapeutické setkání, je problematické, protože by mohlo být zavádějící. Terapie je podle úřadu, vyhrazená pro činnosti ve zdravotnictví, hlavně jako psychoterapie nebo fyzioterapie.

Načtení bytosti podnikání, která je na úřad moc spirituální, jsem dovedla vysvětlit ne-spirituálně v kombinaci trochu vědecky znějících slov a popisu, jak funguje. Pomohla jsem si slovy jako externalizuje působení webu klienta a vizuální reprezentace podnikání, na kterou navazuje konzultace.

Vychází mi z toho, že i když jsem papírově psychoterapeut, a jinak šamanka, nebo také alternativní terapeut. Je tohle pro úřady zatím stále šedá zóna, kde nikdo nejspíš neví, jak s takto rozlehlým odvětvím z pohledu živnostenského zákona zacházet.

Jedno je, ale jasné využívat slova jako léčitelství nebo terapie na fakturách a v popisu tvých služeb je jako dráždit hada bosou nohou.

A je tak lepší se sporným oblastem vyhnout pokud je to možné. 

Víš, kam tvá živnost určitě nespadá?
Psychologické poradenství a diagnostika, je živnost vázaná, pokud ji nemáš, pak se tvá náplň práce podle živnostenského zákona nemá týkat:

  • Činností zaměřených na překonání psychologických problémů jedince a rozvoj jeho osobnosti.
  • Relaxačních technik v rámci práce s dětmi hlavně v pedagogické psychologickém poradenství
  • pomoc dětem a mládeži s poruchami chování.

Je důležité, aby tvé služby nebyly zaměnitelné s psychoterapii ani prací psychologa. A to se z pohledu živnostenského úřadu týká hlavně názvů tvých služeb a na fakturách. U mých služeb neměly problém s označením šamanská dlouhodobá podpora, podpůrný a setkání. Konzultace nebo poradenství jsou také v pořádku.

Sk.Prvek_2

Přidej se do komunity, kde se setkávají terapeutky, léčitelky. V facebookové skupině U léčitelských ohňů sdílíme své cesty v terapii, vzděláváme se a vzájemně se inspirujeme.