Můj příběh v rozhovoru

Provádí ženy stezkami podnikání. Vidí věci, které jsou pod povrchem. Podporuje ty, co podporují. 

Hanka Toulavá je ŠAMANKA A PSYCHOTERAPEUTKA.

Hanko, ty na první pohled vypadáš docela civilně. Je pro tebe slovo “šamanka” jen brand, nebo skutečně jsi šamanka?

Kdyby ses podívala do míst, kde jsou šamani ještě běžní, taky je na první pohled nerozpoznáš od ostatních. To, co je dělá šamany, je totiž něco jiného než jejich zevnějšek a často i pozlátko, do kterého se halí ti, co mají potřebu všech možných rituálních oděvů a per, korálků atd.

Mě šamanismus doprovází už od puberty, kdy jsem zjistila, že vidím věci, co se racionálně nedají vysvětlit, naslouchám přírodě a dokážu cítit energie. I když mám od té doby spoustu znalostí a zkušeností, stále se učím nové věci.

Když se označení šamanka stalo součástí mého brandu, měla jsem dost strach, co na to řeknou ostatní. Přirovnala bych to k veřejnému coming out – Tím, že jsem šamanka, veřejně přiznávám, že žiji rozkročená ve dvou světech, v tom našem i v tom duchovním. Sloužím takto nejen lidem, ale i bytostem, přírodě a budu se starat o svůj kmen i prostor okolo mě, jak nejlépe dovedu.

Na stezkách v realitě, v nehmotném světe i v podnikání potkávám bytosti, které se mnou komunikuji.

Takže se dá říct, že podobně jako dřív šamani pečovali o svůj “kmen”, ty pečuješ o komunitu podnikatelek? Vidíš tam nějaké paralely?

Jistě, jen to teď máme s kmeny trochu rozdrobené. Jeden velký kmen je lidstvo samo propojené internetem, na druhou stranu už jsme až příliš individualisti na to, aby se udržovaly sousedské komunity.

Práce šamanů tak spočívá v tom, že se starají o komunitu, kterou si v této době sami vytváří. Ať už jde o předpovědi budoucnosti, léčení nebo jen možnost mít někoho, kdo vás vyslechne.

Myslím, že v tomhle je má práce velmi podobná. Ve facebookové skupině U léčitelských ohňů se objevují jednou měsíčně karty a občas společně vytváříme rituály nebo jdeme na šamanskou cestu. Vytvářím tam prostor pro vzájemnou inspiraci a vzdělávání nás terapeutů a léčitelů všeho druhu. 

Šamany mají lidé spojené s komunikací se zvířaty, s duchy. Používáš to nějak při své práci?

Jistě, ne všechno ale probíhá v “pracovní” době. Duchové a jiné entity chodí, jak potřebují, nebo když něco potřebují. Občas se stává, že za mnou příjde bytost podnikání některého z mých klientů se vzkazem nebo se k nám přidá při řešení kampaně a “kecá” nám do toho. Jindy se zase objevují spřátelení duchové a průvodci při terapiích, když je jich potřeba. Ať už to jsou moji a nebo ti patřící ke klientům.

 

Když už jsme u toho, musím se zeptat na tvé tetování. Prozradíš, jaký má význam?

Ty jsi zvědavá. 😀 😀 Ale proč ne. Mé tetování ptáků je inspirované knihou Hejno bez ptáků, vždy mě přivádí k tomu, že na svět existují 2 i více pohledů. A mezi jednotlivci – ptáky v mém tetování – existují neviditelné vztahy. A ty zůstanou, i když vyškrtneš ptáky.

Vztahy jsou to,co formuje naše celé bytí. Od vztahu k nám samotným, až po vztah k penězům, podnikání či našim blízkým lidem. Vždycky se k něčemu vztahujeme nebo od toho odvozujeme, co jsme my. Ale to by bylo na delší filozofickou debatu někde v čajovně nebo u hrnku kávy.

cropped-Logo_Tm.Mod_..png

Jedna z tvých služeb se jmenuje bytost podnikání. Jak vlastně vznikla a s čím může klientkám pomoci?

Bytost podnikání vznikla ve chvíli, kdy jsem zjistila, že to, že si povídám se svým podnikáním a to, jak ho vidím, přináší zajímavé výsledky. Předně nikdo nezná lépe tvé podnikání než ty a tvé podnikání samo. A tak se stává užitečným rádcem, když plánuješ, a zároveň ti ukazuje, co ještě úplně nevidíš. Všechny dary, které ve svém podnikání zatím nevidíš, i výzvy, které raději vidět nechceš.

Klientkám pomáhá třeba doladit detaily podnikání. Už jsme s bytostí řešily témata jako brandové archetypy, jak pokračovat s facebookovou skupinou nebo jak doladit kampaň, aby odpovídala tomu, co je potřeba.

Při terapiích využívám syntézu různých postupů.

Už jsi prozradila, že určité schopnosti máš vrozené. Při terapiích ale používáš i znalosti z psychologie. Jak ses dostala k tomuto “mixu”?

Je to součástí mé cesty. Už v devítce jsem měla jasno, chtěla jsem být psycholog a pomáhat lidem. Takže studium psychologie a následně i psychoterapeutický výcvik byl má cesta, jak toho dosáhnout.

V lecčem jsem na téhle cestě prozřela a v některých věcech jsem zjistila, že nejsem pro systém psychologie úplně vyhovující i v rámci způsobu mého přemýšlení nebo i cítění věcí mimo běžný rámec. I tak jsem doufala, že to magisterské studium dodělám a budu mít vzdělání psychologa (víc o mém vzdělání tady).
Víš, jak to je, člověk míní a bohové se smějí. Takže ač jsem se snažila poctivě dostudovat, neudělala jsem poslední zkoušku státnice a skončila s ohromnou fůrou znalostí a bez diplomu.

Zpětně to beru jako důležité, protože díky tomu jsem přišla na cestu, kde mohu vše kombinovat a nemám potřebu žít ve škatulce, že tohle správný psycholog nedělá, která mě do té doby svazovala. Během terapie klientky podporuju, ale zároveň nechávám na nich, jak chtějí věci ve svém životě měnit. Na druhou stranu jsem tam ve chvílích, kdy je potřeba některé věci ukončit a nebo se v nich už dále nehrabat a jít místo toho do akce.

Tm.M.Prvek_2

S čím za tebou nejčastěji klientky chodí?

Pomáhám tam, kde už strategie, marketing ani mindset nestačí. V podnikání jsou to témata jako: neprodávám tolik, kolik bych chtěl/a. Mám pocit, že jsem někde narazila na zeď, která mě brzdí. Nebo mi najednou mizí klienti.
V osobní sféře často řeším témata jako návrat sama k sobě a postavení se na své vlastní nohy. Někdy podporuji klienty, když se jim otevírají nové schopnosti. Ta paleta výzev, které mé klientky mají, je pestrá.

Častými tématy, s kterými za mnou chodí klienti na psychoterapii jsou vztahy, emoce související s otevíráním traumatu. Občas se vyskytnou klienti, kteří chtějí  najít něco jako návod na sebe, aby jim samým bylo lépe nebo se zbavit po delší době psychiatrických léků. 

A na závěr ještě prozraď, co pro tebe bylo největším překvapením, že ty umíš, ale ostatní lidé ne?

Úplně největší bylo, že to jak vnímám lidi a strukturu jejich energie, neumí všichni terapeuti. A pak přišlo druhé velké překvapení, že to má název a jmenuje se to čtení energie. Dozvěděla jsem se to díky kamarádce, která když jsem jí o tom, jak vnímám lidi, povídala, mi řekla, že to není obvyklé. Do té doby mi právě přišlo, že je to základní výbava všech terapeutů a psychologů.

S Hankou bychom si mohly povídat ještě dlouho. Ale možná ji chceš už poznat osobně? Láká tě spolupráce?

A pokud bys chtěla ještě víc nahlédnout do myšlenek  šamanky, pusť si její podcast nebo si přečti blog.