Proč je laskavost k sobě podmínkou úspěšného seberozvoje?

Už jako středoškolačka jsem věděla, že poslouchat své vlastní pocity se vyplácí. I když se mi zrovna chtělo jen smutně ležet v posteli nebo jásat a běhat po lesích. Potvrdilo se mi to pak mnohokrát i v pozdější době. Být laskává k sobě samé a ke svým pocitům se vyplácí.

Vždycky, když jsem spadla na dno nebo měla jen den bez energie. Dovolila jsem si poslechnout, to co cítím. I když mi okolí často tvrdilo opak a nutilo mě do akce, když já se na ni necítila. Výsledkem pro mě byl rychlejší návrat ze dna a víc energie a nové nápady.

Často jsem slyšela:

  • Deprese nebo smutek tě neomlouvají, to prostě musíš udělat.
  • Když chceš růst musíš jít přes své nálady a pocity.
  • Vždycky musíš vykročit z té komfortní zóny, když chceš být lepší. A to prostě bolí.
  • A jedna z nejlepších od našeho tělocvikáře. Sportovkyně ty nejlepší výkony podávají, když mají menstruaci

Tuším, že jste něco podobného taky slyšely. Mrzí mě to. Protože takové věty v sobě nesou stopy pohrdání a nerespektu. O to náročnější je, když si je říkáme samy sobě.  Jako by nestačilo, že jsme schopni se kritizovat za jakoukoliv chybku. 

Největším nepřítelem jsme samy sobě.

Jsme schopny na sebe tlačit tak moc, až vyhoříme. Jsme schopny ignorovat samy sebe pro dobro druhých, až přijde dno, které nás má zastavit v dalším neposlouchání se.  A často sabotujeme svůj úspěch tím, že si myslíme, že na to nemáme.

Cestu ze začarovaného kruhu neposlouchání se vidím v laskavostí k sobě, láskyplném přístupu sebepoznávání a seberozvoji. Když k sobě totiž budeme laskavé stejně jako ke svým dětem, partnerovi nebo kamarádkám, pak samy sobě přestaneme klást překážky na cestě životem.

Zajímá vás, co dělat pro láskyplný vztah k sobě?

Vytvořila jsem měsíčník Láskyplné cesty k sobě. V jednom emailu měsíčně dostanete inspiraci k zamyšlení, praktickou radu nebo tip a malé překvapení.

[content id=1437][/content]

Výhrou v láskyplném přístupu a naslouchání si je cykličnost a proměnlivost nálad. Nejsme každý den stejné a naše energie kolísá s cyklem a tak každý měsíc můžeme trénovat laskavost k sobě, když jsem unavené nebo náladové. Když začneme poslouchat tělo, lépe se napojujeme i na další aspekty našeho života. Největší pomocnící jsou přitom naše emoce, kteté nám říkají, co se děje v naší mysli, srdci a těle. Zaslouží si tak náš respekt za “práci”, kterou pro nás dělají. 

Neslyšíme je, když spěcháme. Nebo na sebe vyvíjíme tlak, klademe si nesplnitelné požadavky a srovnáváme se s ostatními.  To vše jde změnit láskyplným přístupem k sobě.

Mám pro vás dvě otázky, které mi v láskyplnosti k sobě pomáhají, když jsem unavená nebo smutná.

  1. Co bych na to řekla kamarádce?  Ptám se sama sebe, když mi příjde, že jsem nic nestihla, jsem naprosto neschopná nebo se cítím unaveně a děti mi skáčou po hlavě. Nakonec vždy zjistím, že bych ji řekla něco hezkého. A ukázala jí, co vše se jí povedlo nebo co stihla. 
  1. Opravdu to dneska musím udělat?  Většinou si tuto otázku kladu, když mám splnit něco do práce nebo když jsem studovala. Popřípadě, když je mi fakt mizerně a musím někde být s dětmi. Pokud je odpověď ne, tak to počká třeba půl den nebo den.  Málo co, nakonec hoří tak moc jak si myslíme. 

Pokud chcete dostávat více tipy a zamyšlení jak na láskyplnou cestu k sobě. Zapište se do měsíčníku, každý měsíc vám pošlu jeden email. 
[content id=1437][/content]

Fotka v úvodu je od: Hand photo created by wayhomestudio – www.freepik.com

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *