Marshmallow ve vakuu aneb když pochyby dostanou svůj vlastní hlas

Co má společného marshmallow ve vakuu a pochybnosti

Teď jsem vás asi dostala do úzkých, že?

Marshmallow ve vakuu totiž zvyšuje svůj objem a naše pochybnosti a nejistoty mají také ty tendence.  Stejně jako pochybnosti mohou vyplnit všechen prostor v naší hlavě, marshmallow vyplní prostor sklenice.

A když vyplní celou mysl , tak jakoby pochybnosti dostali svůj hlas. Přepadají nás bez varování i naprosto v běžných situacích. Kvůli nim se stresujeme mnohdy maličkostmi a přidavají se i úzkosti a strach. Najednou se můžete cítit, jako podvodník. Jako byste svých úspěchů dosáhla jen náhodou. Máme pocit, že na to někdo musí přijít.

To jsou známky že se objevil ON.

Impostor syndrom.

A našeptává nebo možná rovnou křičí, že nejsme svých úspěchů hodny. Že jednoho dne, někdo zjistí, jak jsme nedokonalé. Tak nějak se cítíme naprosto mimo ve svém okolí. Srovnáváme se s ostatními a přestáváme věřit samy v sebe a naší intuici. Když se do toho přidavají i negativní myšlenky o nás samotných.

V ten okamžik, často zapomínáme, čeho jsme dosáhly vlastními silami a na svou minulost se díváme jen jako na serii chyb.

Smutné na tom, je, že tyto pocity zažije v životě cca 70% lidi (viz anglický článek od Ravindran Sandeep ). Vím, minimálně o 20 umělcích, které někdy impostor syndrom a s ním spojené velké pochybnosti o sobě přepadají.  Jedninimi z nich jsou Emma Watson, Lady Gaga nebo také Michelle Obama.

Co mají všechny tyto ženy společné?

Kromě pochybností o sobě, jsou pro mnoho lidí inspirací a idoly. Jsou slavné a jsou uvnitř jako my ostatní. Plné pochyb, nejistot a někdy, každý den bojují se svým sebevědomím.

Někdy se pořád cítím jako zoufalec na střední škole a každé ráno se musím zvednout a říct si, že jsem superstar, proto abych mohla projít dnem a být pro své fanoušky, to co potřebují abych byla.

Lady Gaga

Vím, že mateřství někdy nepomáhá k rozvoji vysokého sebevědomí, když se úspěchy nedají měřit jako v pracovní sféře. A srovnávání s ostatními mámami nejen na hřišti ale třeba i na facebooku, může vyvolat ještě větší pochybnosti. Tak si prosím pamatujte tyto 2 věci:

  1. Úspěch je relativní a pro každého znamená něco jiného.  Vypište si všechny své malé i velké úspěchy a když vás přepadnou pochyby, tak si je projděte.  
  2. Srovnávejte se jen sama s sebou. Ostatní nemají ani vaše děti ani vaše vlastnosti a schopnosti.

A pokud by vás impostor syndrom dál trápil nebo už na něj nechcete být sama, napište mi a v rámci terapie vám s ním pomohu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *