Lakmusový papírek našeho života

Možná to taky znáte. Otěhotníte a najednou se vám nálady a pocity mění neobvykle rychle. Pak porodíte krásné miminko a ani potom se v tomhle nic nezmění. Možná dokonce se vám pocity střídají ještě rychleji. V jednu chvíli brečíte a ve druhou se rozplýváte dojetím nebo se hlasitě smějete. 

A teď si určitě budete klepat na čelo, když vám povím, že:

Emotivnost je výhra.

Proč to řikám?

Emoce jsou totiž jako lakmusový papírek našeho života. Chrání nás a ukazují nám i směr, kam by se náš život mohl ubírat. Nejčastěji nám ovšem ukazují svou odvrácenou stranu a přimo křičí, že to jak žijeme není pro nás dobré. Volají slzami zoufalství, smutkem i vztekem po změně v našem životě. 

V těhotenství nás navíc přepečlivě chrání před jakoukoliv i domnělou hrozbou. Než si stačíme cokoliv rozmyslet tak prostě vybouchneme, protože je podnět vyhodnocen jako nebezpečí a emoce velí k útoku.  Blbé je, že to nejčastěji schytávají naši nejbližší. 

Mám s tím osobní zkušenosti. V druhém těhotenství jsem byla dost na dně. A rozbrečela nebo naštvala mě i úplná drobnost. Věděla jsem, že před porodem se ještě musím trochu srovnat, protože nálady v šestinedělí se mi mění ještě rychleji než v těhotenství.

Jak jednou řekla má kamarádka:

Nejsem zrovna vzorem klidu. 

A to je o důvod víc, proč se s emocemi učím každodenně zacházet. Být emotivní a umět si emoce přiznat je důležité, protože:

  • můžete emoce změnit
  • naučíte se uklidnit před výbuchem emocí
  • naučíte své děti zvládat jejich emoce

Co se dá s emocemi dělat?

Prvním základním stavebním kamenem, jakéhokoliv nakládání se emocemi je jejich přijetí. Prostě a jednoduše, řekněte si jak jste teď na tomPřiznejte si to sobě potichu nebo i dětem nahlas, že jste naštvaná nebo smutná. Já někdy řikám i proč.

Nevíte, co cítíte? Zkuste si emoci představit a popsat jakou má barvu tvar. Popřípadě, kde sídli ve vašem těle. Můžete si ji i nakreslit pokud to potřebujete. Já si pak v rámci zakotvení ptám své emoce, co mi chce řict. Hlavně, když jde o nějakou náladu nebo emoci, která trvá den či déle a já opravdu netuším proč. 

S emocemi jsem se učila pracovat dlouho. Všechno, co jsem se do teď naučila o zlepšení nálady a uklidnění před výbuchem vzteku, jsem vám sepsala do e-booku Žena v zenu

Chcete se to taky naučit? 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *