Změna část 1: Haló, tady změna.

Řekl si celý rok 2020, když zaklepal o silvestru na dveře. Až do té chvíle jsme nečekaly, co všechno se bude dít. Změna je život, jak se říká. A já teď raději rovnou odbočím k té změně, se kterou můžeme my osobně něco udělat.

To, co vám chci dneska napsat a popsat, se týká změny uvnitř nás. Většinou té, která příchází s vědomím rozhodnutím. Vítáte ji do svého života jako příležitost k něčemu skvělému. A když je dokončená přináší se sebou zázraky, více pohody a harmonie. 

Jak to všechno začíná?

Většinou si uvědomíme, že nám něco už nevyhovuje nebo škodí. Chce to prostě změnu.  Třeba říkat, si častěji o čas pro sebe, abychom nebyly tak vyčerpané.  Změnit životní styl, chodit spát dřív. Prostě cokoliv, aby se vám žilo lépe.

Tohle uvědomění je naprosto zásadní krok a taky nejtěžší. Musíme se totiž k němu odhodlat stejně jako k tomu jít nemocný k doktorovi nebo si přiznat, že potřebujeme pomoct terapeuta/ psychoterapeuta. Bez tohoto prvního uvědomění je snaha našich blízkých a jejich dobře míněné rady naprosto k ničemu. Vždycky totiž zvítězi naše pochyby nebo tvrdohlavost. 

Co následuje potom?

Ve chvili, kdy zjistíme, jakou změnu si přejeme. Začínáme budovat nový návyk. Řekněme si třeba, že chcete více času pro sebe. Nový návyk tedy bude naučit se o ten čas si říkat, nebo si ho plánovat do kalendáře.

Nebo třeba chcete o sobě mluvit hezky. Tak to potom hledáme ty momenty, kdy se tak neděje a snažíte se je změnit. Tady bývá háček, který nás přiměje raději tu změnu zahodit dřív než se stane trvalou. 

Jaký háček?

Zapomínáme totiž, že se nový návyk ještě učíme. A tak jsme na sebe příliš tvrdí, když se nám to nepovede hned napoprvé. Občas prostě sklouzneme do svého zaběhlého stereotypu. Pak můžeme mít pocit, že už to nikdy nepůjde, a že to nezvládeneme. Je nutné ovšem vytrvat, a překlenout tuhle učící fázi,

Jen si to řekněte.

Učím se novou věc. To neznamená, že najednou přestanu dělat chyby nebo že se mi to automaticky bude dařit. Jen si představte jak se vaše dítko učilo chodit nebo třeba psát a číst. 

Nakonec se to učíte tak dlouho až nový návyk ovládnete jako mistři. A učící fáze je za vámi. Nastala vaše vytoužená trvalá změna. Cíl je splněn a můžete to jít oslavit.

Potřebujete se změnou k lepšímu pomoct? Napište mi email na hanka@hankatoulava.cz.forrest.miniserver.cz .

P.s. V příštím článku vám povím, jak vypadala jedna změna ve výchově mých děti. Dozvíte se, jakou chybu jsem dělala a proč jsem ji už nikdy nechtěla opakovat. 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *